HISTORIA GMINY

O gminie

Gmina Choczewo to jedyna nadmorska gmina w powiecie wejherowskim, położona we wschodniej części Pobrzeża Słowińskiego obejmuje tereny leżące wzdłuż 17 – kilometrowego odcinka wybrzeża na wschód od Łeby. Jest jedną z największych gmin w powiecie (powierzchnia ok. 190 km2), a w jej skłąd wchodzi 31 wsi, w tym 14 sołectw. Mieszka tu ok. 5,5 tys. osób. Siedzibą władz samorządowych jest Choczewo.

Blisko połowę powierzchni gminy zajmują lasy – czyste i bogate w runo leśne. Dodając do tego malownicze i zasobne w ryby jeziora: Choczewskie i Kopalińskie, oraz bliskość morza, okolice Choczewa jawią się jako doskonałe miejsce na wypoczynek i zregenerowanie sił.

Jednym z największych atutów gminy są wyjątkowe na polskim wybrzeżu, czyste i niezatłoczone plaże w Lubiatowie, Słajszewie i Sasinie, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych na Kaszubach latarni morskich – Stilo, wybudowaną na wysokiej wydmie, w odległości 1000 m od linii brzegowej. Wymieniając walory gminy, nie można pominąć również istniejącego od 1961 roku rezerwatu przyrody „Choczewskie Cisy” oraz rezerwatu „Borkowskie Wąwozy”.

Zobacz więcej informacji o rezerwatach przyrody

Gmina Choczewo to także doskonałe miejsce dla aktywnych turystów. Gęsta sieć ścieżek rowerowych, tras konnych, tras nordic walking pozwalają na odkrywanie najdzikszych i najpiękniejszych terenów regionu. Różnorodność oferty turystycznej gminy stała się podstawą do rozwoju sieci gospodarstw agroturystycznych. Wiele miejsc oferuje wypoczynek na łonie natury i gastronomię opartą na lokalnych, świeżych produktach.

Rys historyczny

Gmina Choczewo ma ciekawą i bogatą, sięgającą czasów średniowiecza historię, nierozerwalnie związaną z losami Pomorza Gdańskiego i Ziemi Lęborskiej. To właśnie tu można zwiedzić największą liczbę dworów i pałaców na szlaku kulturowym „Dwory i Pałace Północnych Kaszub”. Część obiektów została w ostatnich latach gruntownie odrestaurowana. Podziwiając dawną architekturę i XIX-wieczne założenia parkowe warto pamiętać o tutejszych znamienitych rodach szlacheckich – Dzięcielskich, Wejherach, Jackowskich, Łętowskich, Krokowskich i Przebendowskich.